Wpływ social media na początkujących fotografów

Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi

Henri Cartier-Bresson

Początki fotografowania bywają trudne. Momentami wydaje sie, że aż za bardzo. Wiele osób już na tym etapie postanawia zakończyć swoją przygodę z fotografowaniem.

W świecie, w którym mamy wolny dostęp praktycznie do wszystkich treści w Internecie, bardzo łatwo zauważyć jaki wpływ na kreatywność oraz zaanagażowanie początkujących fotografów mają social media.

Na przełomie 2014/2015 roku była moda na tworzenie profili na Facebooku, np. „Janek Photography”, „MarysiaiKasia Photography”, „KAM Foto” 😉. Część osób zakończyła swoją karierę po około roku.

Jaki wpływ na początkujących fotografów mają social media w 2022 roku?

Bardzo dużo osób wzoruje się na osobach zajmujących się zawodowo fotografią oraz na infulencerach, których znajdują na Instagramie. Niestety, początkujący fotograf nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pierwszym przypadku, zawodowy fotograf nie robi zdjęć od wczoraj i efekty jego zdjęć to lata nauki i praktyki. W drugim przypadku to zazwyczaj całą robotę robią nałożone filtry, a influenser/ka doskonale wie jak się usatwić do zdjęcia tak, aby przyciągnęło ono uwagę.

Osoba, która zaczyna swoją przygodę z aparatem fotograficznym, która śledzi na Instragramie lub innym portalu „idealne zdjęcia” czuje się zdemotywowana, bo nie potrafi osiągnąć tego samego progu co zawodowiec. Bardzo często dochodzi do tego, że osoby te rezygnują praktycznie już na starcie.

Gdy ja zaczynałam swoją przygodę ze zdjęciami miałam podobnie. Próbowałam się dorównać do osób, które siedziały w branży już dobre kilka lat. Teraz wiem, że po pierwsze, brakowało mi sporo wiedzy, a po drugie każdy ma swój styl. Jednemu podoba się ziarno na zdjęciach, drugiemu podobają się tylko czarno białe zdjęcia, a trzeci woli zdjęcia bez jakiegokolwiek retuszu i to jest OK!

HEJT

Kto nie spotkał się z hejtem w internecie niech pierwszy rzuci kamieniem. Ważne jest, aby odróżniać konstrktywną krytykę od hejtu. Nie każdy negatywny komentarz pod zdjęciem wykonanym przez początkującego to hejt. Sama to przerabiałam. Ktoś tam mi skomentował jakoś negatywnie zdjęcie, a w mojej głowie pojawiła się myśl: nie no, jestem do niczego, nie potrafię robić zdjęć, nie chcę już tego robić, zawiodłam. Gdy ochłonęłam spojrzałam na ten komentarz i zdjęcie z dystansu, tak jak bym patrzyła na nie jako obca osoba i stwierdziłam: kurczę, faktycznie, trochę nie bardzo jest to zdjęcie, coś za bardzo przekombinowałam.

Wyciągnęłam z tego wnioski i robiąc następnym razem zdjęcia wiedziałam na co zwrócić szczególną uwagę.

Nie ma co ukrywać, że krytyka wpływa zazwyczaj negatywnie na każdego, a zwłaszcza w przypadku, gdy robimy coś, co jest naszą pasją, ale czy warto przejmować się komentarzami typu: „dno”, „żałosne jest to foto”, „najlepiej jak byś zajął się czymś innym”? Ja uważam, że nie warto. Takie komentarze nie dają nam podopowiedzi co moglibyśmy zrobić inaczej.

Grono odbiorców

Kolejnym aspektem wpływającym na początkujących jest małe grono odbiorców. Zakładając swojego fanpage w social media wyobrażamy sobie jak to będzie wspaniale mieć 100 tyś obserwujących i 1000 likeów pod zdjęciem. Niestety zazwyczaj na wyobrażeniach się kończy. Żeby mieć 100 tyś obserwujących trzeba bardzo dużo pracy i czasami dochodzi do tego wkład finansowy w reklamy, które mają za zadanie rozporomować Twój profil.

Podsumowując, poniżej znajdziecie te aspekty, które głównie wypływają na początkujących fotografów:

  • porównywanie sie do innych
  • hejt
  • małe grono odbiorców
  • media społecznościowe mogą manipulować człowiekiem i
  • możliwość ciągłego poszukiwania uznania
  • brak rekacji pod zdjęciem = fotograf myśli, że jego zdjęcie jest słabe, a tak naprawdę, facebook czy instagram lubią ucinać zasiegi

Na koniec pozwolę sobie dać Ci radę, jeśli jesteś początkującym fotografem… twórz, działaj, baw się fotografią jeśli sprawia Ci to przyjemność. Nie poddawaj się, bo to jest najgorsze co możesz zrobić, czyli zrezygnować z czegoś co sprawia Ci radość! 😊